Gardners Camellia sinensis (Čajovník), průměr 10,5 cm Čajovník

82 %
(5 hodnocení)

Camellia Sinensis neboli čajovník je stálezelená rostlina většinou pěstovaná jako keř, nebo nižší stromek. Listy má střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté. Původním domovem čajovníku je jižní Čína a přilehlé oblasti od východní Indie po Vietnam. Po usušení a fermentování se poupata a listy této rostliny využívají k přípravě čaje. V Japonsku připravují speciální druh hořkého čaje i z větviček této rostliny.Více o čajovníku se dozvíte v našem článku. Stanoviště a teplota Světlé místo až polostín.... Celý popis

Popis

Camellia Sinensis neboli čajovník je stálezelená rostlina většinou pěstovaná jako keř, nebo nižší stromek. Listy má střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté. Původním domovem čajovníku je jižní Čína a přilehlé oblasti od východní Indie po Vietnam. Po usušení a fermentování se poupata a listy této rostliny využívají k přípravě čaje. V Japonsku připravují speciální druh hořkého čaje i z větviček této rostliny.Více o čajovníku se dozvíte v našem článku.

Stanoviště a teplota Světlé místo až polostín. Pozor na přímé sluneční světlo, které by popálilo listy.Přes zimu ideálně 5 - 12 stupňů, přes léto dobře snáší klasické teploty.Starší rostlinu můžete od jara do konce léta letnit. Nechat ji tam můžete od června až do prvních mrazíků.

Zálivka Zálivka musí být mírná, ale pravidelná a měkkou vodou, zhruba 1 x týdně. Stejně jako nesnese přelití, vyvarujte se i úplnému vyschnutí půdy. Čajovník potěšíte vyšší vzdušnou vlhkostí, proto jej můžete pravidelně rosit nebo ho umístit na misku s vodou a kamínky (zkusit můžete třeba keramzit).

Substrát a přesazování Čajovníku dopřejte propustný, výživný a kyselejší substrát. Vyzkoušejte třeba u nás namíchaný substrát pro pokojové rostliny.Mladou rostlinu je vhodné přesadit jednou za dva až tři roky do nepatrně větší nádoby. Při přesazování se snažte nepoškodit kořenový bal. V případě, že k tomu dojde, rostlina okamžitě shodí listy. Z šoku se pak velice pomalu vzpamatovává.

Hnojení Během vegetačního období rostlině prospívá poměrně časté hnojení. Pouze se vyvarujte hnojivům s vysokým obsahem vápna. V případě, že na hnojení rádi používáte organická hnojiva, můžete si vybrat z několika druhů v naší speciální kategorii.

Množení Množení je možné ze semen i z řízků. Semena před sázením namočte do vlažné vody asi na tři dny. Takto namočená semena pak zasaďte do kokosového substrátu, nebo do rašeliny. Nádobu se semeny umístěte na teplé místo (cca 20 °C), semínka zde za dva až čtyři týdny vyklíčí. Asi po půl roce začněte rostlinku zaštipovat. Ta se díky tomu pěkně rozroste a vy získáte první čajovou sklizeň.Pro lepší zakořenění řízků vyzkoušejte vhodný přípravek Lignohumát.

Sklizeň lístků Lístky lze sklízet zhruba po třech letech, kdy se rostlina dostatečně rozvětví. Sbírají se tři nejsvrchnější lístky. Můžeme si z nich uvařit čaj, usušit je, nebo fermentovat.Pozor: Předpokladem je, že rostlinu pěstujete bez chemie! V opačném přípradě se nedoporčuje rostlinu jakkoliv konzumovat.

Co trápí mou pokojovou rostlinu? Je-li rostlina přemokřená, její listy žačnou žloutnout a opadávat.Osychání listů způsobuje nedostatečná vzdušná vlhkost, případně i nedostatečná zálivka.Čajovník nejčastěji napadají svilušky a puklice. Přečtěte si na našem blogu, jak zatočit s nezvanými hosty.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Gardners.cz